wtorek, 4 kwietnia 2017

Lekcja w muzeum

Ponieważ zbliża się Wielkanoc, wybraliśmy się do Muzeum im. S.Fischera w Bochni na lekcję poświęconą tradycjom i zwyczajom wielkanocnym.
Najpierw przypomnieliśmy sobie, skąd wzięła się nazwa WIELKANOC, co niesiemy do kościoła w Niedzielę Palmową, a co w Wielką Sobotę, a także kiedy polewamy się wodą.

Potem dowiedzieliśmy się kilku nowych rzeczy. Pani Anetta opowiedziała nam co powinno znajdować się w każdej palmie, przed czym ma chronić nas poświęcona palma i gdzie ją powinniśmy trzymać po poświęceniu. Poznaliśmy też drugi zwyczaj związany z Lanym Poniedziałkiem, czyli śmigus (bicie wierzbowymi rózgami, które zapewniało wytrwałość i cierpliwość na cały rok temu, kto został wyśmigany).
Następnie naszą wiedzę o symbolach wielkanocnych wykorzystaliśmy, ozdabiając kartonowe pisanki.
 

Na koniec odbyło się wróżenie z pisanek (dawniej bardzo powszechne) - każdy kolor i symbol na wielkanocnym jajku miał swoje znaczenie...

... np. różowy - powodzenie w nauce, czerwony - miłość, zielony - bogactwo, niebieski - zdrowie, pomarańczowy - podróże, złoty - dostatek jedzenia; baranek - nieśmiertelność, zajączek - płodność,  kura, kogut, pisklę - spełnienie marzenia, gałązki - siłę, zdrowie...
A żeby wróżba się spełniła, pisankę należy zjeść, co też skwapliwie uczyniliśmy...

wszystkie zdjęcia